Cesta za pokladem rytíře Toulovce – dětský tábor 2015
Ve dnech 9. až 15. srpna 2015 se uskutečnilo velké rytířské setkání plné dobrodružství a zábavy. Náš rytířský program začínal hned jak jsme dorazili do tábora a to rytířským soubojem. Poté byli všechny děti pasovány na rytíře a rozděleny do různých rodů, ve jménu kterých po zbytek tábora bojovaly, plnily úkoly a užívaly si zaslouženého volna. Každý rod si musel nejdříve vymyslet a namalovat název rodu, bojový pokřik, erb a nakonec namalovat rodovou vlajku, který tento rod až do konce tábora. Mimo to si i ohraničili rodové území—tzv. tvrz a zavedli kroniku rodu.
V pondělí už na odvážné rytíře čekal první záludný úkol, který měl prověřit jejich paměť a postřeh— děti měly za úkol projít les a zapamatovat si různé předměty, ztracené loupežníky, které do lesa nepatřily a odpoledne na děti čekal běh rytíře Orienta, za než si vysloužily první kousek mapy k pokladu. Další den jsme se vydali na výlet do Litomyšle a odpoledne se procvičili své špionské schopnosti, kdy se děti snažily vyzvědět co nejvíce informací o ostatních rodech.
Ve středu nás čekaly středověké olympijské hry plné náročných disciplín, kterých se však děti zhostily na jedničku. Odpoledne jsme se zaměřili na jinou neméně důležitou schopnost a tou je obchodování, která byla prověřena známou hrou „Měnil až vyměnil,“ kdy nejoriginálnější utržená věc vítězí a za odměnu jsme se večer mohli pobavit na středověkém bále.
Čtvrtek se nesl ve vzdělávacím duchu, protože i rytíř musí vědět něco o policii, či hasičích a odpoledne jsme se věnovali například muzikoterapii, střelbě ze vzduchovky či výrobě mýdel. Večer jsme pro změnu zavítali do královské kuchyně a zkusili si uvařit polévku na ohni a vyzkoušeli si i něco jako středověké „Prostřeno.“ A protože ve čtvrtek už naši mladí rytíři měli většinu výcviku za sebou, čekala na ně zkouška rytířské nebojácnosti v podobě noční stezky odvahy. Všichni rytíři tuto stezku nebojácně prošli a tak si vysloužili poslední kousek mapy, která je zavedla skrze 10 zapeklitých úkolů. Na konci této dobrodružné cesty si každý vysloužil měšec peněz, za které si potom na jarmarku mohli nakoupit co se jim jen zlíbilo. Ti, kteří chtěli nakupovat ještě víc, si potom mohli vydělat další penízky ještě i na soutěžích, které nakonec prokázaly, co všechno se mladí rytíři za tento týden naučili. Po závěrečném bále už jen zbývalo si sbalit svých pět švestek a vyrazit zase domů a začít se těšit na další setkání.