Víkend Hájenka – květen 2017

V sobotu jsmes  se sešli v téměř tradiční sestavě v Penzionu Hájenka na Seči. Byli jsme zde poprvé, doufali jsme, že se nám tu bude líbit. Už na první pohled nás upoutalo umístění penzionu, který je doslova skrytý mezi chatami v chatové oblasti kousek od přehrady Seč. Někteří z nás měli trochu problémy penzion najít, ale nakonec se nám všem podařilo za pomoci přátel a navigačních systémů dorazit šťastně do cíle.  

Doslova „jak o závod“ jsme se ubytovali na pokojích v penzionu, dokonce někteří z nás v bungalovech poblíž penzionu a sešli se na terase. Úkol byl jasný: rodiče se budou celý den školit a děti vyrazí na celodenní pěší túru. A tak jsme se všichni vydali plnit dané úkoly. Rodiče odešli na školení a děti vyrazily společně s dospěláky a řízky, které měly v batůžcích místo oběda, na cestu. Po cestě se děti rozdělily na dvě skupiny.IMG_20170527_104603 Mladší si hrály v lese, ti starší měli to velké štěstí podívat se do tajemných zákoutí Sečské přehrady. Cesta byla tajemná, krkolomná a často se muselo jít hodně opatrně, abychom někde nezakoply. Za nás za děti moc děkujeme panu hráznému, který nás po přehradě provedl, děkujeme za poutavé vyprávění, za vysvětení, jak vlastně celý přehradní systém funguje. Jsme zase o něco chytřejší a možná naše poznatky upotřebíme ve škole.

Po prohlídce přehrady jsme se vydaly do Seče, kde jsme si odpočinuly u zmrzliny a nabraly dalších sil na cestu. Došly jsme k hotelu Jezerka, kde jsme se vykoupaly v krytém bazénu, ve výřivce.IMG_20170527_120701 A na zpáteční cestě  ještě většina z nás smočila nohy přímo v přehradě. Počasí nám nesmírně přálo, byl krásný slunečný den, a tak jsme si takovou koupel mohly dovolit.  Večer jsme dorazily do penzinu, kde už na nás čekali rodiče a hlavně večeře. Po večeři si děti hrály na hřišti kolem penzionu, rodiče povídali. Nejzábavnější byla trampolína, kde děti předváděly nevídané akrobatické kousky.

V neděli po výborné snídani rodiče odešli na školení, děti vyrazily na pěší výlet po okolí. Počasí bylo totiž krásné a proto se nám nechtělo setrvávat v penzionu. Došlo na střelbu ze vzduchovky, na pohybové hry, ale hlavně si děti mohly vyzkoušet, jak se pracuje s orffovým instrumentářem. IMG_20170528_111329Na louce jsme si společně všichni zahráli, zazpívali, každý si mohl vybírat, na jaký nástroj bude hrát. celá neděle se nesla v duchu pohody  a byla předzvěstí letního poklidu a blížících se letních prázdnin. Jezdili jsme na šlapadlech, to byl jednoznačně nejlepší závěr dne. Dospěláci se při šlapání sice nadřeli, ale stálo to za to.

Odpoledne jsme se rozloučili a všichni se vydali zpět ke svým domovům a zpět k všedním starostem, jak k těm domácím, tak ke školním i pracovním.

Seminář PhDr. Roman Miletín – květen 2017

Ve školící místnosti Poradny pro rodinu Pardubického kraje v Pardubicích proběhlo v sobotu 13. Května 2017 6-ti hodinové vzdělávání pěstounů na téma “Jak zvyšovat odolnost rodiny”. Semináře se zúčastnilo 23 pěstounů. Seminář se podle ohlasů velmi líbil a probíhala i živá diskuze s panem doktorem Romanem Miletínem, který seminář vedl.20170513_110541

Děti měly připravený výlet do Slatiňan, kde na ně čekalo I male překvapení. Díky sponzorskému daru Hřebčína Slatiňany se děti mohly svést v kočáře taženém krásnými slatiňanskými koňmi. Pro děti to byl opravdu velký zážitek. Po jízdě kočárem se ještě vypravili na procházku na Kočičí hrádek, kde se dětem také líbilo. Po vyčerpávajících zážitcích dostaly děti výborný obídek s oblíbeným kuřecím řízkem. 20170513_121503

Při zpáteční cestě na vlak jsme děti odměnily zmrzlinou, za statečné zvládnutí velkého pěšího výletu. Ve vlaku si potom děti nadšeně o výletě vyprávěly.

Čarodějnice Podlažice 2017

V sobotu 6. května 2017 jsme se opět setkali u nás v Podlažicích v prostorách ČHJ Podlažice na tradičním setkání tentokrát na téma „Zapomenutné čarodějnice“. Oslavili jsme tak spolu s dětmi čarodějnice, které nám však 30. dubna odletěli na Petrovy kameny a tak nás alespoň navštívila skupinka veselých duchů, kteří si s námi hráli.IMG_9475

Děti se skupinkou duchů Pavoučákem, Všežroutem, Bleskoušem, Ohnivákem, Duháčem, Slaďoušem a Kostitřasem soutěžili v pavoučích sítích, v házení na cíl i na samotné duchy, v úkolech zručnosti i ve sportovních dovednostech.

Nakonec si děti mohly i nějakého ducha vyrobit na památku jak z květináče, tak i z papíru. A samozřejmě je za splněné úkoly je čekaly krásné odměny.IMG_9509

Pěstouni si zatím poseděli, měli příležitost ke sdílení svých radostí i starostí a v tomto pohodovém odpoledni nesměla chybět ani voňavá káva a něco sladkého k ní. O výborné pohoštIMG_9522ění se postarali pěstouni, kteří přivezli spoustu napečených dobrot. Na závěr odpoledne jsme opekli buřtíky a rozloučili se. A budeme se těšit na další setkání v takovém velkém počtu jako jsme se sešli na čarodějnice. Sešlo se nás rekordních 80 účastníků.

Víkend Poslední Míle – duben 2017

Nastal zase čas našeho společného víkendového vzdělávacího pobytu pro pěstouny. Na první letošní pobyt jsme vyrazili do krásné přírody v okolí Svratky do Penzionu Poslední Míle. Bohužel nás na celý víkend čekalo ještě velmi sychravé spíše zimní počasí, ale ani to nás neodradilo sejít se ve velmi hojném počtu 16-ti rodin a to vše dohromaty čítalo  62 dospělých a 36 dětí.

Po příjezdu a ubytování jsme se všichni sešli na společné večeři, po které následovalo vzájemné představování rodin. Rodiny si vylosovaly dvojice, ve kterých se navzájem měli dozvědět co nejvíce informací a potom nám vždy představovali tu druhou rodinu. Bylo veselo a velmi rušno.

V sobotu dopoledne se pěstouni věnovali vzdělávání spolu s lektory Mgr. Šárkou Junasovou a PhDr. Zdenkem Čermákem na téma Kdo je mé dítě v pěstounské péči? Seminář byl velmi zajímavý a pěstouni si nově získané informace poPozvánka - Svratka duben 2017chvalovali.

A protože nám počasí opravdu nepřálo a došlo I na sněhové chumelenice nemohly děti vyrazit na celodenní pěší výlet a tak byl pro ně připraven náhradní program.

Menší děti se radovali z drobného vyrábění dárků maminkám, babičkám nebo tetám. Vyráběli jsme společně květiny z barevného papíru, pampelišky z vlny, kuřátko z papírového talíře a děti byly moc šikovné. Zbytek dopoledne jsme si hráli v hernách, protože venku pršelo, větší děti společenské hry a malé s legem.

Odpoledne I přes nepřízeň počásí jsem vyrazili na malou procházku kolem rybníka, ale protože chvilkami pořád pršelo tak jsme nedělali úkoly, které tu dětem nechala Dory, ty jsme pak splnili uvnitř a děti dostali odměnu. Po procházce se nadšeně hrály různé hry jako židličkovaná, přesedaná, tancovali jsme, z vody do vody a další různé společenské hry děti velmi zaujal twister, a malé děti si stavěly lego.

Večer jsme dětem pustili film Hledá se Dory a pěstouni povídali a probírali zážitky jak ze semináře, tak I ze svých běžných každodenních starostí s dětimi. A pak už všichni vyrazili do postýlek nabrat síly na nedělní program.

V neděli ráno jsme se opět sešli všichni u snídaně. Počasí už se malinko umoudřilo a tak děti mohly ven, zatím co se pěstouni ještě vzdělávali s našimi lektory Mgr. Evou Kluckou a Bc. Martinou Kučerovou na téma Psychohygiena pěstouna a jeho rodiny.

S dětmi jsme vyrazili na procházku do lesa, kde jsme dělali nejdelšího hada z šišek, které malé děti nasbírali. Po cestě zpět jsme je zase všechny naházeli zpět do lesa aby se na cestě nepletli, a zkoušeli kdo dohodí dál. Když jsme se schovali dovnitř, abychom se zase troche ohřáli, děti nám malovali zážitky z toho co jsme dělali o velikonocích. Větší děti vyrazili do blízkého penzionu na venkovní minigolf, který měl take velký úspěch.

V odpoledních hodinách jsme se všichni rozjeli k domovům a těšíme se na další společné setkání.

Víkend pro děti Klokočov 3. – 5. 3. 2017

Jako tradičně se kolem třetí hodiny vydal na cestu autobus z Pardubic plný dětí, které se těšily na společně strávený víkendový pobyt v Penzionu Klokočov u Sečské přehrady.

Po ubytování a výborné večeři jsme se vrhli do společného seznamování. Na tento víkend přijelo 36 dětí a tak jsme  tuto velkou skupinku museli seznámit. Připravili jsme pro ně dvě seznamovací hry, které se dětem velmi líbily a tak si opravdu procvičily kdo je kdo. Po seznámení malé děti zalehly do postelí, aby se připravily na sobotní aktivity. Větší děti si zahrály společenské hry nebo seděly ve skupinkách a povídaly o zážitcích, přece jen se někteří vzáPozvánka Respitní víkend 3.-5.březnajemně znají a dlouho se neviděly.

V sobotu ráno jsme se probudili do krásného slunného dne a tak jsme se po snídani dali do našich společných aktivit. Děti jsme rozdělili do dvou skupin na menší a větší indiány.

Skupina menších dětí měla dopolední tvoření kdy si společně s vedoucími vyrobily indiánské čelenky a krásné indiánské korále z těstovin, které měly děti nejen pro sebe ale i pro maminky, tety a babičky. Děti z nich měly obrovskou radost a byly při jejich výrobě velmi šikovné. Odpoledne byla pro menší skupinku dětí připravena společná šipkovaná, na které děti čekaly indiánské úkoly rozdělené podle věku a na konci samozřejmě malé sladké odměny.

Děti luštily pohádkový kvíz, stavěly indiánské domečky, poznávaly pohádkové postavičky a samozřejmě zkoušely I nějaké indiánské dovednosti . Se vším se děti popasovaly jako správní indiáni a hra je všechny moc bavila.

Skupinku starších dětí jsme na sobotu vyslali na celodenní pěší výlet na 7 km vzdálenou Jezerku, kde na ně za úspěšné zdolání cesty čekalo překvapení v podobě zamluvené bowlingové dráhy a bazénu, kde se děti po skupinách vystřídaly a užily si malého relaxačního pobytu před pěší cestou zpět na Klokočov. Cesta vedla krásnou přírodou, kde měly děti možnost si vzájemně popovídat i zahrát některé hry.

V sobotu večer čekalo na ušlapané a vyřáděné děti promítání filmu Tajný život mazlíčků a pak sladký spánek.

V neděli se děti rozdělili do 3 skupinek a vyrazily na skupinový program. Protože bylo ráno velmi chladné začaly jsme společenskými hrami podle věku dětí. Nejmenší nejvíce zaujalo malování a tak tvořily obrázky pro rodiče, střední a větší dětičky se pustily do her jako A-Z kvíz, Activity nebo Městečko Palermo. Kolem desáté hodiny děti vyrazily ještě po krásném okolí Klokočova. Ty menší dvě skupinky na olympijský turnaj, kde se soutěžilo jako o život v připravených disciplínách. Větší vyrazili na nedalekou louku zahrát vybíjenou.

Krásně se provětraly a nezbylo nic jiného než zabalit tašky a vyrazit na poslední oběd. Těšíme se na příští setkání.